Zaangażowani mieszkańcy

Krzysztof Kozicki / GOŁĘBNIK PANA KRZYSZTOFA

Pan Krzysztof hoduje gołębie, tak jak wcześniej jego ojciec i dziadek. Można powiedzieć, że wychowywał się razem z gołębiami. Obecnie ma ich 30, w tym gatunki unikatowe, prawie zupełnie niewystępujące w Polsce – pokazuje je na międzynarodowych wystawach. Niektórzy patrząc na nie myślą, że to są papugi. Poza tym – jest człowiekiem wielu pasji: zajmuje się też starymi samochodami, dinozaurami i wie, gdzie i kiedy pójść, żeby podejrzeć rykowisko jeleni, ukrywającego się przed ludźmi szopa, a nawet… muflona.

 

Jola Chromińska / MOJA RÓŻANKA

Ogród w którym kwitnie 86 róż (efekt zauroczenia szczecińską Różanką), ale też – w zależności od pory: setki tulipanów, hiacyntów, narcyzów, mnóstwo pięknych, dorodnych krzewów i drzewek. Własna altanka, huśtawka, własna posadzona przed laty choinka, która przemieniła się w solidne drzewo. Własne miejsce na ziemi. Miejsce, w którym rozmawia się z kwiatami.

 

Beata Bauer / WIANKI, MŁYNKI W FULL WYPASIE NA TARASIE

Pani Beata pokaże jak wyplatać wianki z traw, szyszek, kwiatów (wie jakie zioła zebrać i o jakiej porze, jak odpowiednio je wysuszyć, żeby nie straciły swojej niepowtarzalności). Pokaże też jak przerobić szklany słoiczek na wytworny wazon, a starą skrzynkę na piękne ozdobne pudełko do przechowywania kosztowności i sekretów. Podzieli się również swoją słabością do starych młynków, cynowych garnków i wszystkich przedmiotów, które mają duszę.

 

Leokadia Tadeja / JAK ZIMNO W NOGI TO DO CIOTKI LIDKI

Warsztat podwórkowego dziergania. Pani Leokadia, nazywana przez wszystkich Ciotką Lidką zdradzi ściegi i techniki dzięki którym wytwarza ciepłe wełniane skarpety i kapcie – niezastąpione w zimowe wieczory.

 

Wiesław Walczak / UZDROWICIEL ZEGARÓW

Zaczęło się od jednego – miał być do wyrzucenia, ale zrobiło się go trochę szkoda, przecież można coś spróbować zrobić, naprawić, wyleczyć… Teraz Pan Wiesław – Uzdrowiciel Zegarów – spędza na swoim ganku-warsztacie każdą wolną chwilę. Na wszystkich ścianach – pełno tykającego życia.

 

Piotr Suchy / ZABYTKOWE ODKRYCIA NA CMENTARZU

Spotkanie z Odkrywcą. Pasjonatem, dzięki któremu ujawniają się tajemnice starego XVI-wiecznego, zarośniętego dzikimi krzakami cmentarza ciągnącego się wzdłuż głównej ulicy Stolca, tuż za kościołem. Pan Piotr oprowadzi przybyszów śladami odnalezionych zabytkowych krzyży i nagrobków, przybliży odzyskane fragmenty losów dawnych mieszkańców, zaprezentuje też działanie „wykrywacza skarbów”.

 

Stanisława Kowalczyk / PRZEDNÓWEK W SPIŻARNI

W spiżarni Pani Stasi – mimo, że to prawie koniec sezonu na przetwory i czas szykowania nowych – wciąż pełno soczyście kolorowych słoików z pysznościami. Idealnie wymierzone proporcje warzyw, owoców, przypraw i zalew, miękkości i chrupkości, smaku słodkiego, ostrego, słonego i kwaśnego z lekką nutką goryczy – wszystko to przygotowane ze znawstwem konesera i wielkim sercem. Aronia, kabaczek, borówka, buraczki, dynia w miodzie, ogórki po królewsku, leczo – to tylko niektóre z propozycji. Dla zainteresowanych – przepisy!. I trochę poezji.

 

Jan Kowalczyk / UTRWALACZE OBRAZU

Aparaty czerdziesto-, pięćdziesięcio-, a nawet stuletnie. Polskie, radzieckie, amatorskie i profesjonalne, a nawet szpigowskie, do tego lampy błyskowe, światłomierze i inne akcesoria – wszystko to w imponującej kolekcji Pana Jana, który od wielu lat jest pasjonatem i zbieraczem starych utrwalaczy obrazu.

 

Lucja Staszak / TA KOBIETA OD SZCZUPAKÓW

Pani Lucja (zna jeszcze tylko jedną swoją imienniczkę, większość przeinacza jej tożsamość na: Łucja lub Lucyna) jest legendą nie tylko okolicznych wędkarzy – gdziekolwiek się pojawiła, choćby nic nie brało, ona wyciągała zawsze najbardziej dorodne okazy. Mówią o niej z najwyższym szacunkiem: To ta kobieta od szczupaków!

 

Jan Staszak / TAŃCZĄCY W OGRODZIE

Pan Jan był od zawsze bywalcem okolicznych potańcówek – doskonale pamięta jak to się kiedyś bawiło! Teraz ogromną przyjemność sprawia mu taniec po własnym ogrodzie, niespieszne smakowanie tego, co wyhodowane własną ręką. Poprowadzi więc przybyłych korowodem pomiędzy ziemniakami, pomidorami, ogórkami, papryką, cukinią, krzakami porzeczek, aronii i malin – ze swoją opowieścią.

 

PAŁACOWI

Za magiczną bramą, aleją wprost do stóp zaczarowanego pałacu, gdzie skryta jest wielka tajemnica… ujrzeli i bezpamiętnie pokochali… z pasji i miłości do literatury odnaleźli swoje przeznaczenie… jak ocalą magię?

 

RATOWNICY SAMOLOTU

„Jest 21 czerwca 1944 roku. Razem z 322. Dywizjonem 91. Grupy Bombowej 8. Armii Powietrznej USA prowadzimy operację nad Berlinem. Niestety, po ataku myśliwców ME-410 nasz samolot zostaje trafiony.…”

Chcesz wiedzieć co samolot Boeing B-17 ma wspólnego z miejscowością Stolzenburg (terazStolec)? Przyjdź na punkt przygotowany przez Muzeum Motoryzacji i Wojskowości i dowiedz się więcej!